Jak działa switch sieciowy?

switch sieciowy

Switch sieciowy jest urządzeniem, jakie ma za zadanie zarządzać ruchem pakietów w lokalnej sieci. Najprościej rzecz ujmując, odpowiada on za przekazanie danych z  jednego sprzętu do drugiego. To z kolei wpływa na fakt, że nie trzeba łączyć ze sobą większej ilości urządzeń. Switche służą jedynie do zastosowania w sieci wewnętrznej (ethernet). Jak działa przełącznik sieciowy switch? Czym się cechuje?

Switch sieciowy

Przełącznik posiada tablicę adresów MAC, dzięki czemu dokładnie wie, który komputer znajduje się pod danych portem. Działa nieco inaczej niż hub sieciowy, który rozsyła pakiety na wszystkie złączą i odbiorcy sami ustalają, jakie informacje są do nich kierowane. Działanie switcha jest ściśle związane z pojęciem pakietu. Pakiet jest niewielką porcją danych, jaka ulega przesyłaniu z jednego urządzenia do drugiego. Okazuje się, że maksymalny rozmiar pakietu wynosi 64KB, przy czym często jest on mniejszy. Każdy pakiet posiada własną ramkę, jaka zawiera dane identyfikacyjne. Z ramki przełącznik może odczytać adres fizyczny nadawcy i odbiorcy. 

switch sieciowy

Jak działa switch sieciowy?

Po poznaniu adresu MAC, switch ma za zadanie przeszukać tablicę adresów skojarzonych. Jeśli dojdzie do rozpoznania, następuje przekierowanie całego pakietu do właściwego portu LAN. W sytuacji, gdy na liście nie zostanie odnaleziony adres, pakiet rozsyła go na wszystkie porty. Dzięki uzyskanym odpowiedziom aktualizuje listę do użycia w przyszłości. Takie switche określa się przełącznikami drugiej warstwy. Co ciekawe, zaawansowane modele operują także na trzeciej warstwie.