Apple Watch Series 7 czy 6 — który wybrać: porównanie wyglądu i wydajności

apple watch 7

Nieco powiększony ekran. Szkło zakrzywione o płaskiej krawędzi. Cieńsze ramki. To są te oczywiste różnice, które łatwo znaleźć przy porównywaniu Apple Watch 6 i 7. Tak, aktualizacja jest rzeczywiście niewielka, ale przyjrzyjmy się jej bliżej.

Wygląd i konstrukcja

Pobieżne spojrzenie na Apple Watch 7 ujawnia znikomą, 2% różnicę w stosunku do poprzedniej generacji. Jednak stuknięcie w ekran i nowa wersja jest łatwa do odróżnienia od starej. Sprawa stała się większa, ale starano się jej nie nadymać. Jednocześnie na zdjęciu zegarek wydaje się ogromny, ale wynika to z nieco większych rozmiarów i zmniejszonych ramek. Niektóre ze starych pasków pasują również do zegarka Series 7.

Obudowa stała się nieco szersza i bardziej zaokrąglona. Metalowe ramki są bardziej zauważalne przy patrzeniu z góry niż w poprzedniej wersji. Ma się wrażenie, że zegarek został nieco rozciągnięty, właśnie przez ujęcie krawędzi. Warto też zauważyć, że maskownica głośnika jest teraz jednym kawałkiem, a nie podzielona na 2 fragmenty.

Ekran — cecha charakterystyczna zegarka Apple Watch Series 7

Największą nowością w Apple Watch Series 7 jest  ekran, który był głównym punktem projektu. Jest większy i bardziej niezawodny:

  • Powierzchnia ekranu zwiększyła się o 20%. Zarówno obudowy 40 mm, jak i 44 mm poprzednich generacji dodały po 1 mm, ale nierównomiernie. Model 45 mm: szerokość 38 mm, bez zmian, długość 45 mm — poprzednio 44 mm. Model 41mm: szerokość 35 mm vs 34 mm poprzednio, długość 41 mm — poprzednio było 40 mm. Grubość pozostaje bez zmian na poziomie 10,7 mm.
  • Dzięki zintegrowaniu czujnika dotyku bezpośrednio z panelem OLED udało się zmniejszyć grubość wyświetlacza i sprawić, że ramka jest o 40% cieńsza — 1,7 mm wobec 3 mm. I jest to naprawdę wygodne rozwiązanie do przeglądania treści, korzystania z komunikatorów, klienta poczty i innych aplikacji.
  • Przednie szkło jest o 50% grubsze, a na środku jest dwukrotnie grubsze. Więc dużo trudniej jest go złamać. Apple twierdzi, że jest to najmocniejsze szkło w historii produktu.
  • Dzięki zmniejszeniu ramki wyświetlacza przy zachowaniu tej samej wielkości szkła udało im się uzyskać ciekawy efekt refrakcji. Teraz wydaje się, jakby obraz zakrzywiał się wraz z szybą. W rzeczywistości jednak nie zawsze jest to zauważalne, ponieważ zegarek rzadko jest oglądany pod niskim kątem.

Procesor

Apple Watch Series 7 oparty jest na chipsecie S7 System-in-Package. Trafne jest stwierdzenie, że w porównaniu z System-in-Package S5 jest o 20% bardziej wydajny. Jeśli jednak wyciągniemy analogię do System-in-Package S6, który był podstawą Apple Watch Series 6, to nie znajdziemy zbyt wielu różnic. Sama firma również nie ujawniła takich informacji, co tylko potwierdza minimalny wzrost wydajności.

Czas ładowania

Apple Watch Series 7 ładuje się szybciej — ładowanie na poziomie 80% trwa zaledwie 45 minut, a na poziomie 100% około 1 godziny i 10 minut. Ultraszybkie ładowanie było jedną z cech, wraz z odświeżonym ekranem. W ciągu zaledwie pół godziny można uzyskać zapas na cały dzień ładowania, a w ciągu 8 minut można uzyskać 8 godzin pracy w nocy, aby korzystać ze sleep trackera. Teraz zegarek nie musi być ładowany w nocy. Wystarczy umieścić go w trybie ładowania podczas mycia zębów i brania prysznica, a urządzenie będzie działać przez całą noc.