Klawiatury multimedialne

klawiatura multimedialna

Może się wydawać, że klawiatury spotykane w niemal każdym laptopie i komputerze stacjonarnym posiadają już wszystkie możliwe udogodnienia, a nie warto oczekiwać od nich nic ponad podstawową funkcjonalność, czyli możliwość wprowadzania tekstu za pomocą odpowiednich klawiszy. Okazuje się jednak, że producenci dostrzegli mnogość sposobów na przyspieszenie wielu czynności i znacznie wygodniejszą obsługę urządzeń, które towarzyszą nam od przeszło pięćdziesięciu lat.

Ciekawe funkcjonalności

Wśród najprostszych rozwiązań znajdziemy dodatkowe przyciski, które obsługują podstawowe funkcje multimedialne. Możliwość zapauzowania i wznowienia materiału, regulacja głośności, przewijanie do następnego utworu czy po prostu uruchomienie ulubionej aplikacji do muzyki lub filmów. Klawiatury posiadające dedykowane oprogramowanie umożliwiają zmianę funkcjonalności danego przycisku, jednak przeważnie w ograniczonym zakresie. Mimo tych obostrzeń, kilka dedykowanych przycisków pozwala w znaczący sposób poprawić wygodę korzystania z multimediów bez konieczności dotykania myszki i szukania odpowiednich funkcji wewnątrz programu.

Nieco bardziej zaawansowane urządzenia posiadają dodatkowe bloki konfigurowalnych przycisków, do których można przypisać całe akcje, na przykład uruchomienie ulubionego programu do muzyki, załadowanie pożądanej listy odtwarzania i natychmiastowe jej uruchomienie. Są to tak zwane makra i ilość ich konfiguracji jest praktycznie nieograniczona, dlatego poświęcając kilka chwil na stworzenie odpowiednich kombinacji można sobie zaoszczędzić wiele godzin w przyszłości.

Klawiatury multimedialne z wysokiej półki posiadają także dodatkowe ekrany, przeważnie dowolnie konfigurowalne, pokazujące wedle uznania ustawiony poziom głośności, pasek postępu dla filmów i piosenek czy też poziom naładowania baterii. Wiele z nich wyposaża się także w pokrętła, które precyzyjnie pozwalają ustawić dowolny parametr, taki jak głośność, jasność czy przewijanie utworu. W przypadku aplikacji służących do tworzenia treści mogą one odpowiadać za niemal każdą konfigurowalną funkcję opartą o suwaki.