Multichannel- sukces ma wiele dróg

multichannel

Prosty proces zakupowy i zaufanie do marki są niezbędne, żeby klient zdecydował się na kupno naszego produktu przez internet. Jak w takim razie dotrzeć do poszczególnych grup odbiorców? Co zrobić, żeby klient pamiętał o sklepie internetowym długo po zakupach i chętnie do niego wracał? Odpowiedź jest prosta- trzeba korzystać z różnych dróg kontaktu z klientem. Im więcej dróg, tym większa szansa na powodzenie. Tym właśnie jest multichannel.

Na czym dokładnie polega multichannel eCommerce?

Multichannel to strategia marketingowa polegająca na kontakcie z klientem za pomocą różnych kanałów, takich jak:

  • social media (Facebook, Instagram, TikTok, Twitter)
  • stronę internetową
  • newsletter mailowy
  • aplikacje mobilne

Na każdym kanale prowadzi się inny rodzaj narracji (np. inne hasła reklamowe, inny rodzaj storytellingu, język korzyści dostosowany do konkretnych odbiorców), dzięki czemu można docierać do klientów w różnym wieku i o odmiennych zainteresowaniach. Przekaz stosowany w każdym z tych miejsc nie jest spójny. Możemy więc sprawdzać, który kanał sprawdza się najlepiej i jaka forma komunikacja daje najlepsze rezultaty, a także jakiej grupie klientów jesteśmy w stanie wygenerować największą sprzedaż.

Główne cele multichannel

Multichannel przede wszystkim ma na celu zdobycie klientów poprzez promowanie marki i wzbudzenie zaufania u potencjalnych klientów. Odbiorcy powinni czuć, że przekaz jest kierowany bezpośrednio do nich i wyraźnie kojarzyć markę z danym produktem.

Drugim celem jest komunikacja z klientami, którzy już dokonali zakupu. Narracja stosowana na poszczególnych kanałach powinna podtrzymywać relacje, aby klienci uważali się za członków pewnej grupy.