W dzisiejszych czasach nawet dziecko wie jak korzystać z komputera, w tym z myszki komputerowej. Nie każdy jednak wie, na jakiej zasadzie działa myszka, czy to mechaniczna, optyczna czy laserowa
Typy myszek komputerowych
Pierwszym typem myszki komputerowej była mysz mechaniczna (mysz kulkowa), w której wykorzystano ciężką, pokrytą gumą kulkę, która podczas przesuwania urządzenia po podkładce poruszała wewnętrzny mechanizm, zaś te ruchy były przeprowadzane do formy cyfrowej po czym trafiały do komputera. Z czasem myszy kulkowe zostały zastąpione przez myszy optyczne, które oferowały większą precyzję i łatwość użytkowania (nie trzeba było czyścić wewnętrznego mechanizmu, co było co jakiś czas wymagane w przypadku pierwszego typu myszek komputerowych). Jakiś czas później rozpowszechnił się jeszcze bardziej zaawansowany typ myszy komputerowych – myszy laserowe, dostępne w ofercie Sferis.
Zasada działania
Mysz optyczna posiada diodę elektroluminescencyjną, która emituje fale z zakresu widma widzialnego czy też podczerwieni. Komputerowe myszki optyczne zamiast zwykłego LEDa są wyposażone w laser diodowy, jednak koniec końców zasada działania w obu przypadkach jest taka sama. Wysyłany przez wewnętrzny mechanizm promień odbija się od podłoża i wraca i wraca do czujnika optycznego. Prawidłowe rozmieszczenie czujników powoduje, że mysz optyczna jest w stanie odczytać zmiany pozycji i przenieść je na ekran komputera.
Wady i zalety
Optyczna myszka komputerowa przewyższa myszki mechaniczne pod względem precyzji, co więcej nie trzeba ich czyścić. Warto również odnotować, że myszka komputerowa tego typu działa na prawie każdej powierzchni (poza szkłem i lustrem), w teorii właściwie podkładka jest zbędna by w zadowalający sposób z niej korzystać. Jedyną właściwie wadą mechanizmu, jest potencjalna wrażliwość na silne światło dzienne, które może powodować zakłócenia w pracy myszy optycznej.
Początki
Mysz optyczna została wynaleziona w latach 80. XX wieku. W roku 1980 przedstawiono dwa niezależne rodzaje urządzeń tego typu, pierwsze przez Steva Kirscha z MIT, drugie przez Richarda F. Lyona, rozprowadzane przez firmę Xerox. Pomimo wyższości nad mechanicznymi myszkami komputerowymi, myszy optyczne nie znalazły z początku zbyt wielu zwolenników z powodu zaporowej ceny wynoszącej około 100 dolarów.