Na co zwrócić uwagę, kupując ssd dysk?

DYSKI SSD

Decyzja o wymianie dysku na półprzewodnikowy (SSD) jest jednym z najlepszych prezentów, jaki możemy zrobić swojemu komputerowi, przyspieszając go wielokrotnie i przedłużając jego życie. Jednak na rynku jest tak wielu różnych producentów sprzedających dyski SSD, że wybór odpowiedniego nie jest bardzo prosty. Jak więc kupić SSD dysk, by później nie żałować?

Szybkości

Dyski SSD z zasady oferują wyższe szybkości, zarówno odczytu, jak i zapisu, w porównaniu z tradycyjnymi dyskami mechanicznymi. Jednak należy podkreślić, że znacząco się od siebie różnią. Rozważając zakup najtańszych dysków półprzewodnikowych od nieznanego producenta, warto pamiętać, że może być on niemal tak powolny, jak HDD. Szczególnie dotyczy to dysków pierwszej generacji. Nowoczesne jednostki pochodzące od renomowanych producentów osiągają transfery niemalże symetryczne (odczyt/zapis) na poziomie około 500 MB/s lub nawet więcej. Zdecydowanie warto więc zwrócić uwagę na ten parametr.

Czas dostępu

DYSKI SSD

Inaczej niż w przypadku HDD w SSD dysk 120GB nie musi wykonywać mechanicznej pracy, by fizycznie odnaleźć miejsce składowania informacji na nośniku. Samo w sobie powoduje to odczuwalnie szybszy dostęp do plików. Jednak w przypadku najtańszych dysków SSD na rynku sytuacja nie wygląda aż tak różowo. Będą one co prawda i tak szybsze niż tradycyjne dyski talerzowe, ale nie dorównują także i w tej materii swoim droższym odpowiednikom. A właśnie dzięki mniejszym czasom dostępu do danych odczuwamy największe korzyści wynikające z wymiany dysku na nowocześniejszy. Warto więc nadmiernie nie oszczędzać na tym polu, bo możemy się poczuć nieco rozczarowani rezultatami.

Interfejs

Chociaż większość oferowanych na rynku dysków SSD obsługuje przynajmniej SATA III, warto mieć pewność, że tak będzie również z wybranym przez nas modelem. Warto również nadmienić, że dostępne są na rynku dyski zapewniające nawet większe przepustowości, jak chociażby M.2 PCI-Express x4, będące bezkompromisowymi liderami w zakresie przepustowości. Jednak cena za nie będzie zdecydowanie wyższa.