Czym jest skaner sieciowy i do czego służy?


Dzisiejsza era zaawansowanych technologii stawia surowe wymagania producentom skanerów dokumentów w trybie online. Podczas gdy jeszcze kilka lat temu skaner dokumentów z interfejsem sieciowym był luksusem, na który nie można było sobie pozwolić, dziś ta opcja jest dołączana do wielu modeli, niejako bez dodatkowych kosztów. 

Nowoczesne skanery sieciowe

Ponadto, oprócz przewodowego interfejsu sieciowego, obecność bezprzewodowego interfejsu Wi-Fi nie jest już egzotyczną rzadkością. Jednak te udoskonalenia (obecność portu sieci przewodowej Ethernet i modułu sieci bezprzewodowej Wi-Fi) nie wystarczą, aby skaner można było nazwać pełnoprawnym urządzeniem sieciowym. 

Czym jest pełnowartościowy skaner sieciowy?

Skaner sieciowy https://alstor.pl/katalog-produktow/skanery-departamentowe/ to samodzielne, niezależne urządzenie, które łączy się z siecią LAN przedsiębiorstwa (przewodowo lub/i bezprzewodowo, w zależności od konkretnego modelu) i może wykonywać swoje funkcje sieciowe całkowicie samodzielnie, bez dodatkowych agentów sieciowych.

Najprościej rzecz ujmując, sieciowy skaner dokumentów to skaner zintegrowany z komputerem w jednej obudowie. Taki skaner ma system operacyjny (Windows lub Linux, a w niektórych najnowszych modelach nawet Android).

Taki skaner sieciowy może być autoryzowany w domenie Windows Active Directory, posiadać własne konto do komunikacji z serwerem sieciowym, uzyskać książkę adresową LDAP do rejestrowania operatorów skanowania i wiele innych.

Jak działają skanery sieciowe?

Ponieważ nowoczesny skaner sieciowy jest urządzeniem samodzielnym, wszystkie czynności związane z generowaniem i przetwarzaniem obrazu oraz generowaniem plików do późniejszego wysłania są wykonywane wewnątrz skanera.

Przetwarzanie obrazu odnosi się nie tylko do digitalizacji przez matrycę skanującą, ale także do wbudowania funkcji poprawy jakości obrazu: regulacji jasności i kontrastu, usuwania szumów, obracania i przekrzywiania, odejmowania koloru tła, algorytmów optymalizacji obrazu w celu konwersji do skali szarości i formatu czarno-białego oraz wielu innych.