Dobry monitor graficzny dla fotografa i grafika

monitor fotograficzny

Fotografia to stale rozwijająca się branża, w której konkurencja dotyczy przede wszystkim sprzętu i technologii. Mało kto jednak zastanawia się nad właściwym doborem tak ważnego dla edycji i wydruku zdjęć „detalu”, jakim jest monitor fotograficzny. Jeśli chodzi o prawdziwy profesjonalizm, trzeba myśleć globalnie i kompleksowo. To właśnie monitor fotograficzny decyduje o jakości pracy – i to w znacznie większym stopniu, niż większości z nas się wydaje. 

Jak więc wybrać monitor fotograficzny

monitor fotograficzny

Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym fotografem, czy też zapalonym fotografem, pierwszą rzeczą, która przychodzi Ci na myśl przy wyborze monitora, jest oczywiście rozmiar. W przeszłości najpopularniejsze były monitory 19″ i 21″, ale obecnie najczęściej spotykane są monitory 27″ i 32″. Z punktu widzenia fotografa, obrazowanie na większym ekranie daje więcej satysfakcji z procesu. Ponadto większy ekran mieści więcej okien, co również zwiększa produktywność, jeśli używane jest profesjonalne oprogramowanie do obróbki obrazu. 

Jaki rozmiar monitora wybrać?

Wśród fotografów najczęściej spotykanym rozmiarem monitora fotograficznego jest 27 cali. Ten rozmiar jest również polecany przez specjalistów. Wybór ten wynika z dwóch powodów. Przede wszystkim, 27 cali to wystarczająco duży rozmiar, aby zapewnić użytkownikowi optymalny komfort pracy i oglądania obrazów. Doskonale nadaje się również dla tych, którzy używają profesjonalnego oprogramowania do przetwarzania obrazów: ogólna wydajność ich pracy jest znacznie zwiększona. Ponadto, dzięki jednoczesnemu wyświetlaniu dwóch obrazów na monitorze 27″, każdy z nich będzie wystarczająco duży, aby umożliwić łatwe przetwarzanie i porównywanie obrazów.