iPad Mini


iPad Mini doczekał się już pięciu cykli odświeżania generacji, ale jego design nie został jeszcze tak radykalnie poprawiony, jak w niedawno wprowadzonej szóstej generacji. Nazywany przez entuzjastów technologii iPadem Mini 6 lub iPadem Mini 2021, nowy iPad Mini wygląda nowocześnie i podobnie jak większość innych wielkoekranowych tabletów firmy Apple.

Design

Apple iPad mini szary

ipad mini dostępny w sklepie ISpot

Odświeżony design może pochwalić się przyciętymi obszarami ramek wyświetlacza, co pozwoliło Apple zmieścić nieco większy ekran niż w modelu ostatniej generacji, bez uszczerbku dla kompaktowej ergonomii, z której iPad Mini jest znany. Inne zmiany konstrukcyjne obejmują płaskie boki i tył, co ułatwia obsługę i zwiększa ogólną użyteczność urządzenia. A skoro już o obsłudze mowa, iPad Mini ma skaner linii papilarnych (Touch ID) wbudowany w przycisk zasilania umieszczony na górnej krawędzi obudowy. Potrzeba trochę czasu, aby się z nim komfortowo, zwłaszcza jeśli jesteś użytkownikiem iPhone’a X lub wyższych modeli. Po przyzwyczajeniu, Touch ID czuje się naturalnie używać do odblokowywania urządzenia, logowania się do aplikacji, itp.

Wyświetlacz

Przechodząc do wyświetlacza, iPad Mini posiada panel LCD o skromnym kontraście i jasności. Nie dorównuje on panelom OLED widzianym w tabletach premium Apple i Samsunga, ale nie jest też zły. Jednak chciałbym, aby miał lepszą czytelność w świetle słonecznym, ponieważ ten wyświetlacz jest trudne do odczytania w jasnych warunkach zewnętrznych. Współczynnik proporcji to kolejna rzecz, którą chciałbym, aby iPad Mini zrobił lepiej na. Choć zoptymalizowane pod kątem większości aplikacji i elementów interfejsu użytkownika, pudełkowate proporcje iPada Mini pozostawiają grubą plamę pustych przestrzeni po górnej i dolnej stronie okna podczas renderowania treści o szerokich proporcjach, takich jak filmy i programy telewizyjne dostępne na większości platform over-the-top.

iPad Mini ma skromny wyświetlacz, ale za to solidny zestaw audio, na który składają się cztery głośniki – po dwa na górnej i dolnej krawędzi. Głośniki są głośne i mają pełniejszy dźwięk, a dodatkowo zapewniają efekt stereo zarówno w orientacji pionowej, jak i poziomej.

System i wydajność

Uzupełnieniem iPad Mini jest system iPadOS 15, który ma mnóstwo nowych funkcji i usług specjalnie dostosowanych do doświadczeń z iPadem. Wśród jego wielu innych funkcji, najbardziej podobał mi się Split View. To dlatego, że funkcja ta pozwala na łatwe wykonywanie wielu zadań – otwiera dwie różne obsługiwane aplikacje i okna obok siebie. Inną ciekawą cechą iPadOS 15 jest dźwięk przestrzenny i obsługa trybu portretowego w połączeniach wideo.

Kamery

W ten sposób dochodzimy do kamer, które posiada iPad Mini. iPad Mini ma dwa aparaty, szerokokątny 12-megapikselowy czujnik z tyłu i 12MP ultra-szerokokątny czujnik z przodu. Spośród tych dwóch, przedni jest dość zdolny, i to znacznie lepiej. Oprócz trybu portretowego w połączeniach wideo, ultra-szerokokątny czujnik dostaje swoją siłę z funkcji Apple’s Center Stage. Funkcja ta wykorzystuje uczenie maszynowe, aby utrzymać Cię w centrum wideo, nawet jeśli chodzisz wokół, podczas korzystania z aplikacji wideokonferencyjnych, takich jak FaceTime, Webex, Meet, itp. Automatycznie rozszerza też pole widzenia (FoV), aby pomieścić w kadrze więcej niż jedną osobę.