Wideodomofony – jak działa to rozwiązanie i z jakich się składa elementów?


Wideodomofon pozwala, oprócz nawiązania kontaktu słownego z odwiedzającą nas osobą, również na weryfikację wizualną. Sprawia to, że nasze bezpieczeństwo i wygoda znacznie wzrastają. Ponadto, zaawansowane modele pozwalają na rejestrację obrazu, a więc również weryfikację odwiedzających naszą posesję osób podczas nieobecności domowników.

Wideodomofon – z jakich elementów się składa i jak funkcjonuje?

Urządzenie składa się z dwóch podstawowych modułów. Pierwszy z nich zostaje umiejscowiony w obrębie furtki lub bramy czy też drzwi wejściowych. Jest to tzw. panel zewnętrzny. Składa się on z kamery oraz przycisku umożliwiające uruchomienie dzwonka w naszym mieszkaniu i ewentualnie klawiatury alfanumerycznej. Zaawansowane rozwiązania pozwalają również na otwieranie drzwi za pomocą kart magnetycznych lub są wyposażone w czytnik linii papilarnych.

Natomiast drugi moduł, to panel instalowany w naszym domu. Posiada on ekran LCD oraz przyciski pozwalające na sterowanie poszczególnymi funkcjami tego urządzenia. Oczywiście, aby nasz wideodomofon (NAPAD.PL) poprawnie zadziałał konieczne jest posiadanie tych dwóch modułów, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby w zależności od potrzeb system rozbudować o kolejne panele.

W ten sposób za pomocą jednego panelu wewnętrznego możemy sterować pracą kilku modułów zewnętrznych. Przykładowo, jeżeli na teren posesji prowadzi kilka bram, lub np. furtka jest oddalona od bramy wjazdowej dla samochodów. Inną sytuacją tego typu będzie, gdy do jednej furtki chcemy mieć dostęp z parteru i sypialni. Wtedy do jednego panelu zewnętrznego podłączymy dwa panele wewnętrzne.