Zakup laptopa – praktyczne wskazówki


Mnogość ofert sprawia, że zakup nowego laptopa stanowić może nie lada wyzwanie. Decydując się na kupno komputera należy zastanowić się, do czego będzie on tak naprawdę służył i jaki budżet zostanie na niego przeznaczony.

Warto na początek zastanowić się, czy potrzebny będzie laptop z systemem operacyjnym, czy bez. Najczęstszą opcją sprzedaży jest urządzenie z zainstalowanym systemem, ale na życzenie można nabyć urządzenie gotowe do zainstalowania go. Taka opcja będzie korzystniejsza pod warunkiem, że istnieje możliwość instalacji systemu bez generowania dodatkowych kosztów.

Kolejną sprawą jest wybór komputera pod względem osiągów i parametrów technicznych. Tutaj z kolei wszystko zależy od inwestora i późniejszego przeznaczenia nowego sprzętu.

Obecnie producenci proponują w swoich laptopach dodatkowe wyposażenie jak choćby podświetlana klawiatura, trackpoint, czy stację dokująca. Są to dodatki, które raczej nie mają przełożenia na korzystanie i stanowią jedynie ciekawą opcję.

Na końcu rozważyć należy najważniejszą kwestię, a mianowicie rodzaj płatności. Decyzja czy za komputer zapłaci się gotówką, czy też będzie zakupiony laptop na raty jest bardzo ważna. Obie formy płatności mają swoje plusy i minusy. Za ratami przemawia zdecydowanie mniejsze obciążenie budżetu i natychmiastowa możliwość dostępu do droższego, więc często lepszego sprzętu. Zakup za gotówkę natomiast nie wiąże klienta comiesięcznym zobowiązaniem, które z kolei może obciążać zdolność kredytową i jest równie popularny co kupno laptopa na raty w At-Outlet.